Makový koláč s ovocím

150 g masla
150 g krupicového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
4 vajcia oddelené
200 g mletého maku
50 g hrubej múky
30 g strúhanky
1 ČL kypriaceho prášku
1 PL slivkového lekváru (najlepšie husté povidla)
1 PL umu (príp. rumovej esencie)
zopár kvapiek vanilkovej esencie
mletá škorica podľa chuti

višne alebo ringloty podľa sezóny či chuti

Rúru zapnem na 180°C.
Maslo izbovej teploty vyšľahám so 100 g cukru a vanilkovým cukrom, postupne zašľahám žĺtka, lekvár, um, vanilkovú esenciu, múku zmiešanú so strúhankou a kypriacim práškom, potom mak zmiešaný so škoricou a nakoniec jemne vmiešam bielka, ktoré som vyšľahala do tuhej peny, pridala som zvyšné množstvo cukru a šľahala, kým sa mi netvorili pevné špičky.
Formu vysteliem papierom na pečenie, vylejem do nej cesto, rovnomerne poukladám ovocie a vsuniem do rúry na 25 – 30 minút.



Upečený koláč, ktorý je rýchlo hotový, obsahujem minimum lepku a vydrží dlhší čas mäkký, podávam hojne posypaný práškovým cukrom. Myslím, že sa k nemu hodí aj kopček čerstvo vyšľahanej šľahačky J.

Ježibabine prsty – domestikovaný halloweensky recept


250 g hladkej špaldovej múky
130 g práškového cukru
150 g masla izbovej teploty
1 vajce
kôra z jedného pomaranča
trošku červeného potravinového farbiva
zopár kvapiek punčovej a vanilkovej esencie Dr. Oetker
štipka soli

Okrem toho:

surové lúpané mandle v celku
hustý lekvár sťa lepidlo
tekutá červená potravinová farba v tube Dr. Oetker

Všetky ingrediencie na cesto spracujem rukami tak, aby som dostala kompaktnú hmotu podobnú plastelíne, zabalím ju do potravinovej fólie a odložím na noc do chladničky, aby sa s ňou jednak lepšie pracovalo a aby sa chute spojili.










Na druhý deň teda vyložím cesto na múkou vysypanú pracovnú dosku, zapnem rúru na 180°C a začnem šúľať šulce o hrúbke ľudského malíčka, nožom nakrájam kúsky dlhé 6 – 7 cm, každý prstami stlačením sformujem na dvoch miestach tak, aby mi vznikli hánky, potom vezmem celú mandľu a vtlačím ako necht do jedného okraja „prsta“, Nakoniec ešte nožíkom, alebo ešte lepšie špáradlom na hánky porobím vrásky, akože starecké záhyby, poukladám na plech vystlaný papierom na pečenie a vsuniem do rúry na 13 minút. Potom ich vyberiem a keď vychladnú, vyskúšam, či dobre držia všetky nechty. Ak sa poniektoré náhodou uvoľnili pečením, tak ich „prilepím“ lekvárom, ja som použila hustý domáci marhuľový a nakoniec primaľujem stopy po krvi okolo nechtov tekutou potravinovou farbou a je hotovo.

Kakaové kôpky h-----ok pre strašidlá – mimochodom, veľmi jemné a dobré

300 g polohrubej múky 

1 vrecko kypriaceho prášku
3 PL plnotučného mlieka
130 g masla
130 g práškového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
1 vajce
80 g kakaa
trošku mletej škorice

Cesto spracujem tak, aby som dostala modelovaciu hmotu, zabalím do potravinovej fólie, odložím do chladničky na noc a na druhý deň vyberiem cesto na múkou vysypanú pracovnú dosku, zapnem rúru na 180°C a šúľam tenké šúľance, formujem kôpky h-----ok, položím ich na plech vyložený papierom na pečenie, vsuniem do rúry a pečiem 12 – 15 minút. Nie dlhšie, lebo sa potom cesto zbytočne vysuší. Hotové uložím do krabičky, aby si strašidlá prišli po ne.
 

Kysnutý pudingový koláč

Na kvások:

100 ml vlažného mlieka
1 ČL krupicového cukru
42 g čerstvého droždia
1 PL hladkej špaldovej múky

Na cesto:

500 g hladkej špaldovej múky
trošku kypriaceho prášku
100 ml cmaru
100 ml vody
50 g krupicového cukru alebo medu
2 žĺtka
1 PL kopcovitá mangalicovej masti/príp. bravčovej, alebo 2 PL oleja
soľ

Na plnku:

250 ml mlieka
1 bl extra čokoládového pudingového prášku Dr. Oetker
150 g krupicového cukru
100 g masla (82%)

Okrem toho:

1 kelímok bieleho jogurtu
1 PL oleja
hrubo nalámané vlašské orechy
poleva z 1 PL masla, 0,5 dl Amaretta, 1 vrecka vanilkového cukru a cca 100 g práškového cukru

Najlepšie je začať zrána prípravou kvásku – do vlažného mlieka zamiešam cukor, rozdrobím čerstvé droždie, poprášim múkou a odložím na teplé miesto, aby pekne bublotalo, čo trvá cca pol hoďky.
Medzi tým vyberiem všetky ingrediencie na cesto, aby sa mi zahriali na izbovú teplotu, v mise zmiešam múku so soľou, práškom do pečiva, vyhĺbim v strede jamku, vložím za statočnú lyžicu masti, príp. oleja, 2 žĺtka, cukor cmar zmiešaný s vodou a nakoniec kvások. Cesto miesim intenzívne približne štvrť hodiny, kým sa neoddeľuje od stien misy napriek tomu, že je dosť lepkavé, ale tak to má byť. Povrch potom posypem trochou múky, prikryjem plátnom a odložím na teplé miesto, aby nakyslo na dvojnásobok veľkosti.
Tento čas je vhodné využiť na uvarenie čokoládového pudingu, do ktorého zašľahám maslo, ale až keď je vlažný! Biely jogurt zmiešam s olejom a odložím bokom.
Rúru zapnem na 200°C, aby sa riadne rozpálila.
Keď cesto vykyslo, preložím ho na múkou vysypanú pracovnú dosku, rozdelím na 4 bochníky, každý z nich vytiahnem na obdĺžnik, potriem rovnomerne jogurtovým olejom, po celej šírke rozotriem čokoládovú plnku, okraje zahnem, aby mi ani náhodou nevytiekla plnka a zrolujem. Potom surové záviny postáčam, zapletiem medzi sebou a premiestnim na plech vystlaný papierom na pečenie, povrch potriem zvyšnými bielkami, posypem na hrubo nalámanými vlašskými orechmi, príp. mandľami a vsuniem do rúry, v ktorej som znížila teplotu na štandardných 180°C a piekla 30 minút. Koláč som vybrala a ešte horúci som ho potrela pripravenou polevou, nechala vychladnúť a servírovala k poobednej káve.

Bol ľahký, nadýchaný, sladký, voňavý, proste božský.
 
 

La torta Monterossina

Táto, pre mňa netradičná skladba torty, bola doteraz pre mňa úplne neznáma, preto som sa rozhodla ju vyskúšať, lebo ma veľmi zaujímalo, ako to celé dopadne. Recept pochádza od slávneho talianskeho Gennara Contalda, ktorý zdá sa, že nech by uvaril, či upiekol čokoľvek, vždy to poteší a ulahodí všetkým ľudským zmyslom.

Linecké cesto

100 g cukru
125 g masla
250 g hladkej múky 00
štipka soli
1 malé vajce
3 g kypriaceho prášku

 
Cesto som dôkladne spracovala do konzistencie plastelíny, rozdelila ho na 2 časti, zabalila do potravinovej fólie a v chlade nechala odpočívať 30 – 40 minút, aby sa s ním lepšie pracovalo.

Vanilkový krém

1 liter mlieka
8 žĺtkov
140 gramov cukru
90 g múky
strúhaná kôra z 1 citróna


Na miernom plameni je potrebné uvariť žĺtkový krém 


alebo jednoduchšia varianta, ktorú som použila ja:

250 ml mlieka
1 vajce
25 g pudingového prášku
100 g cukru

Uvarila som puding.

Piškótový korpus

75 g cukru
75 g múky
18 g škrobu
1 štipka vanilínu
3 vajcia rozdelené


Cesto vyšľahané do bielej peny som vyliala do tortovej formy rovnakého priemeru, v akej sa bude finálna torta piecť, vsunula do rozpálenej rúry na 180°C a piekla 10 min. Potom som ho vybrala, stiahla z neho papier a nechala úplne vychladnúť.

Okrem toho


niekoľko lyžíc marhuľovej príp. pomarančovej marmelády
30-40 g kvalitnej horkej čokolády

 
Skladanie torty

Tortovú formu ( priemer 22 cm) som vystlala papierom na pečenie, polovicu lineckého cesta som prstami roztiahla vo forme tak, aby sa vytvorili steny okraja torty. Spodnú časť cesta som rovnomerne potrela bohatou vrstvou marmelády, na ňu som položiť piškótový korpus naopak (t.j. spodná časť z ktorej som stiahla papier bude tvoriť vrch), aby čo najviac nasal do seba vanilkový krém, ktorým som potrela rovnomerne celý povrch, posypala nalámanou čokoládou, ktorá sa neskôr teplotou pri pečení roztopí sama a nakoniec prikryla druhou polovicou lineckého cesta, ktoré som rozvaľkala medzi dvomi vrstvami fólie. Miernym tlakom  popritláčam okraje, povrch možno potrieť mliekom, príp. žĺtkom a vložila som hotovú tortu do rúry vyhriatej na 180°C na 30 – 35 minút.
Potom ju vyberiem, nechám vychladnúť a pred podávaním som bohato posypala práškovým cukrom.